Jak Snape potkal Maipe - dva

13. duben 2008 | 23.42 |

Nejhorší byly pro Maipe hodiny společné s Nebelvírem. Měli jich jako naschvál posledních pár dní docela dost a zvlášť Sirius si to vzal za své a zjevně se rozhodl, že jí Snapea pořádně otluče o hlavu. Neustálé narážky a provokace už byly tak trapné, že se jí začala zastávat i děvčata z Nebelvíru. Maipe měla občas co dělat, aby se nerozplakala, i když k takovým reakcím nikdy sklony nemívala. Dokonce i nemálo havraspárských bylo najednou proti ní.***

Kdyby byl alespoň pořádný důvod! Ale chodila ona se Snapem vůbec, nebo se jen sama vemluvila do náznaku vztahu, který nemohl být jiný než plný problémů? Už tomu byly tři dny, kdy se políbili. Za tu dobu neměl Havraspár a Zmijozel v rozvrhu jedinou společnou hodinu. Viděli se jenom u snídaně a u večeře a na pár kratičkých chvil mezi hodinami. Ale nemluvili spolu o tom večeru a dotykům se vyhýbal. A ona se bála začít první. Skoro se zdálo, že se jí Snape vyhýbá, pak zase měla pocit, že ji hledá...

Pravda, při těch společných posezeních v jídelně byl příjemný společník – hovorný a galantní, docela jiný, než ho znala dosud. Kdyby tak mohli být chvíli sami, možná by se ledacos vyjasnilo. Ale neomylný zákon schválnosti jim stavěl do cesty překážky v podobě nabytých rozvrhů a dalších aktivit, ze kterých se nešlo nahonem vyvázat.

A třeba mají pravdu, říkala si Maipe, když mi vykládají, jak nesnesitelný je, a jen jsem si sama sobě popletla hlavu trochou vděčnosti a poblázněných hormonů.

Pak ho ale spatřila přicházet, dychtivé oči, které ji hledaly v houfu studentek, a opět ho chtěla mít vedle sebe, být s ním, mít ho na dosah ruky. Tak budete kamarádi, přesvědčovala se, ale věděla, že jí to nestačí. Okouzlení netradičními tvary jeho intelektu bylo stejně intenzivní jako jeho vůní. Jakmile se jednoho i druhého dotkla blíž, nebylo snadné cesty zpět.

Dnes večer si měla odpykat školní trest. Zadávat ho měl Filch – bude to nepříjemné a určitě nějaké uklízení, pěkně hadrem, bez kouzel, to věděla. Nepatřila k těm, na které by měl obzvláště spadeno, ale to byla malá útěcha. Nechat se přichytit s klukem! Ach jo. Byla to hrozná chvíle a ještě se jí dělalo trochu špatně, když si na to vzpomněla.


"Pane profesore... to je všechno jinak!" vykřikla, když se otevřely dveře a ona rychle vyskočila na nohy. Stál v nich Brumbál a tvářil se velice přísně. Snape také vstal a i když se snažil, aby v jeho tváři nebylo co číst, oči ho prozradily. Planul v nich vzdor a zlost a pramálo pokory.

Jenom když kratičce pohlédl na ni, bylo tam něco docela jiného. Nečekaná jemnost, ze které se jí málem podlomila kolena.

"Rád si poslechnu vaše vysvětlení, slečno Dahlová."

Maipe polkla. Co mu má povídat? Přiznat jeden průšvih, aby odvrátila větší? Ano!

"Já... Severus mi donesl lektvar." Přiznej se! Jinak to nebude znít věrohodně! "Bála jsem se, že když požádám nějakého profesora, bude moc otázek... co se mi stalo," klopýtala odhodlaně přes pokus o vysvětlení. "Ale byla to jen hloupost taková..." Slyšela se, jak se zamotává, jak nerozumně to celé zní. Ale ani přes svou obvyklou bezprostřednost nic víc nedokázala a tak ze sebe vypravila: "A zatím jsme si povídali, než to zabere."

Samotné jí to znělo přitažené za vlasy.

Brumbál natáhl ruku a pokynul, aby mu podala svoji. Pár okamžiků si pečlivě prohlížel boláky, které už napůl zmizely, a trochu pokýval hlavou. "Zdá se, že už nic dalšího potřebovat nebudete," řekl, "přesto se zítra hlaste na ošetřovně." Otočil se na Snapea. "Zhostil jste se přípravy lektvaru výborně, pane Snape. Nemyslím si nicméně," a v hlase zaznělo ostří, "že byste jako student bez dokončeného vzdělání měl podávat takto nebezpečné lektvary svým spolužákům."

Snape, bledý jako stěna, neřekl ani slovo, jenom sklopil oči.

"Srážím oběma kolejím po patnácti bodech," pokračoval Brumbál, "a oba se budete hlásit o školní trest. Vy zítra u mne, pane Snape, a ve čtvrtek slečna Dahlová u pana Filche."

Spíš poklusem, než chůzí, se vraceli každý do své ložnice, a skoro nevěřili tomu, jak snadno z toho vyvázli.

Když si druhý den ráno při snídani, nejistá, ale odhodlaná, sedla k Severusovi, pohlédl na ni s překvapením, které zabolelo... a s radostí, ze které jí poskočilo srdce. Málem přišli pozdě na hodinu...


A teď?

"Tak co, Dahlová, kde máte příští rande?" ozval se za jejími zády uštěpačný hlas Jamese Pottera. "Co třeba v prádelně, že bys našeho umaštěnce konečně..."

"Jdi do háje, Jamesi," odpověděl místo ní jiný dívčí hlas, Lily Evansová se do Maipe zavěsila a táhla ji pryč.

"Nedělej si z nich hlavu," řekla, "jsou to troubové. Snape je náhodou prima. Víš, že jsme bydleli blízko sebe, když jsme byli malí?" Maipe na Lily překvapeně pohlédla. Nějak si nedovedla představit mrňavého Severuse – a vlastně ani Lily, tu dokonalou, věčně perfektně upravenou premiantku. "Měl to doma hrozně těžké. Měj s ním trpělivost, jestli má někdo důvod nevěřit nikomu, tak je to on." Chtěla ještě pokračovat, ale kolem prošly další spolužačky a jejich vlna je neúprosně rozdělila.

Maipe schlíple mířila k Filchově kabinetu. Trest dostávala velmi zřídka a neuměla ho vzít s nadhledem profesionálních školních lotrů. Neměla ani čas se pořádně zamyslet nad tím, co jí Lily řekla.

"Ááá, slečna Dahlová," zaradoval se Filch, když ji uviděl. "Už jsem si říkal, na koho asi vyjde ta spoušť..."

To neznělo vůbec povzbudivě. Školník ji odvedl do jedné z učeben pro prváky. Vypadalo to tam, jako by tam explodoval kotlík naplněný něčím obzvláště nechutným.

"Prvákům tu explodoval kotlík naplněný něčím obzvlášť nechutným," objasnil Filch blaženě. "Doporučuji vám využít rukavice," pokynul ke kbelíku, kde měla všechno potřebné. "Později vás přijdu zkontrolovat."

S povzdechem se pustila do práce. Mohla dopadnout hůř, alespoň jí nestojí Filch za zády. Ruka se naštěstí po Severusově lektvaru skoro uzdravila a natáhnout si rukavice bylo sice nepříjemné, ale ne již bolestivé.

Nevydrbala ani první lavici, když vrzly dveře. Trhla sebou. Cože, Filch už je zpět? Dovnitř se ale protáhl Severus.

"Přišel jsem ti pomoct," oznámil prostě a samozřejmě.

"Ale..."

"Sama bys tu byla ještě o půlnoci."

Chopil se volného kartáče a začal drbal lavici vedle ní. "Vím o jednom bezvadném lektvaru, který by stačilo dát do rozprašovače, trochu to postříkat a šlo by to dolů samo... bohužel velmi silně voní po kari a to by asi Filch nepřehlídnul..."

"Kari?!" Zasmála se a plácla nějakou otázku ohledně toho lektvaru. Začal o něm s nadšením vykládat – uvolněné, vesele, přesně tak, jak si ho představovala. Brzy jí přestalo mrzet, že není nejspíš dost dobře učesaná a upravená tak, jak by ráda na něčem, co skoro vypadá jako rande. Chránění svými kartáči před nutností rozhodnout se, jestli se dotknout toho druhého, se po sobě jenom chvílemi podívali a Maipe viděla, že v jeho očích musí být krásná. Pohlédl na ni vždycky jen na okamžik, rychle, skoro ostýchavě – ale pokaždé mu oči zazářily tak, že skoro fyzicky ucítila teplo, jaké z nich sálá. Připadala si výjimečná i v těch příšerných pracovních rukavicích a hábitu postříkaném kapkami špinavé vody. Jako by jeho pohledy způsobovaly, že se napůl začínala vznášet.

"Mohl bys být učitel," řekla, když se na chvíli odmlčel. "Vykládáš to skvěle."

"Učitel? Já? Nikdy!" přišlo mu to k smíchu. "Asi jsem se moc rozpovídal... promiň, jak přijde na lektvary..." pokrčil rameny. Vůbec nevypadal provinile.

"Ani jsem se nezeptala, co jsi ty měl za trest," vzpomněla si.

Skoro bolestně se zašklebil. "Brumbál mě nechal opisovat zákony a pravidla pro užívání lektvarů... a že jich bylo!" Pak se ale napřímil a zaposlouchal. U dveří něco tiše zacinkalo.

"To je moje upozorňovací kouzlo," řekl a chvatně smetl svoje kartáče na hromadu, "někdo jde." Skočil rychle ke skříni, ta byla ale plná věcí; v poslední chvíli se mu ale povedlo skrčit se za katedrou. Pokud někdo nepřejde celou učebnu a nenahlédne pod stůl, neměl by ho objevit.

Ve dveřích stanul Filch, připravený zahromovat nad tím, jak málo toho Maipe udělala. Ve tváři se mu vystřídalo několik zmatených výrazů, nakonec ale jenom docela uznale pokýval hlavou. "Vás bych tu chtěl mít častěji, slečno Dahlová!"

Maipe se nad tím pochybným komplimentem zdvořile zakřenila. "Šlo to nakonec docela dobře dolů," řekla v rozpacích. Lhát moc neuměla. Filch naštěstí její ostych přičítal obvyklému děsu, jaký ve studentech vzbuzoval, a nehledal v tom nic podezřelého.

"Můžete jít. Dodělají to dva výtečníci, přichycení před chvílí při –" Filch se znechuceně zašklebil, "pokusu oživit tři sta let staré brnění lorda Sedmivouse... jako by nevěděli, jak vyváděl minule!"

"Tak já to jenom poskládám a půjdu," vyhrkla Maipe v obavách, že ji bude chtít Filch hned odvést. Ten k její úlevě jen pokrčil rameny a jeho kroky na chodbě rychle odezněly.

Severus za stolem vstal, odhrnul si vlasy z tváře a z místa, kde obvykle stál některý z profesorů, se rozhlédl přísně po třídě. "Dnes budeme probírat..." Maipe v očekávání nějakého složitého názvu lektvaru pozdvihla tázavě obočí. "... sedmé povstání skřetů za doby panování čínské dynastie Čchu-ji."

"Já se z tebe..." začala se smát, ale rychle zvážněla. "Mizíme! Než se Filch vrátí. Nebo z toho bude další trest."

Hodila rychle hadry a rejžáky zpátky do kbelíku, vyhlédla na chodbu, jestli už se školník nevrací, a ukázala Snapeovi, že je vzduch čistý. Rychle pak proběhli o pár chodeb dál.

"Mám nápad," řekl Snape náhle a ukázal patřičný směr. "Venku je nádherně... a nikdo tam teď není."

O chvíli později už stoupali dlouhými točivými schody do Astronomické věže.

K čemu dojde na Astronomické věži?
Odváží se Snape konečně znovu políbit svou dívku?
Dojde na čtenářkami žádanou nevěru?
Jak se vším souvisí Frank Longbottom?
Vylepší si Maipe známku z lektvarů?
Čtěte v příštím díle!

Další

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jak Snape potkal Maipe - dva nerla 13. 04. 2008 - 22:34
RE: Jak Snape potkal Maipe - dva kamca* 14. 04. 2008 - 00:35
RE: Jak Snape potkal Maipe - dva mae 14. 04. 2008 - 00:40
RE: Jak Snape potkal Maipe - dva jarmik®pise.cz 14. 04. 2008 - 20:41
RE: Jak Snape potkal Maipe - dva anniel 14. 04. 2008 - 21:07
RE: Jak Snape potkal Maipe - dva mae 14. 04. 2008 - 21:15
RE: Jak Snape potkal Maipe - dva ivik.bublik 15. 04. 2008 - 13:42
RE: Jak Snape potkal Maipe - dva mae 15. 04. 2008 - 14:48
RE: Jak Snape potkal Maipe - dva ivik.bublik 16. 04. 2008 - 08:08
RE: Jak Snape potkal Maipe - dva hermiona007 27. 04. 2008 - 18:23
RE: Jak Snape potkal Maipe - dva heji 15. 07. 2012 - 19:20