Jak Snape potkal Maipe - devatenáct

2. červen 2008 | 21.08 |

Lucius je člověk, který kam se křivě podívá, tam sedm let tráva neporoste. Není ale jediný, kdo má na jazyku jed...

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


"Představíte mě své krásné společnici?" pravil Malfoy tónem, díky kterému si Maipe připadala jako to nejpodřadnější stvoření, co by se mělo někde v bažině mrskat pod kamenem. Usmíval se, ale ten úsměv zdaleka nedosáhl až k očím. Nedalo se mu vlastně nic vytknout a Maipe ho začala nesnášet už jen za ten způsob, jakým uměl pracovat se svým hlasem a nejjemnějšími gesty. Byla zmatená, připadala si zoufale neohrabaná a přála si to nějak celé ukončit; bylo bohužel jasně patrné, že je ten muž neoslovil náhodou.
Severus k ní sklonil hlavu. "Počkej na mě ve Velké síni," řekl tiše a ucítila nepatrný stisk jeho ruky, kterým ji popostrčil k odchodu. Cítila z něj naléhavost a napětí; a nebyla z těch, co by se prosazovali za každou cenu. Pohlédla kratičce do ledových očí bělovlasého muže, otočila se a beze slova zamířila k hradu.
"To nebylo zdvořilé, Severusi," zaslechla ještě výsměšnou poznámku.
"Je to jen spolužačka," odvětil Snape lhostejně, "raději bych se věnoval naší záležitosti. Právě jsem se vrátil a nevím, zda zavazadla již..."

Víc neslyšela. V uších jí zvonilo a tváře hořely. Sotva viděla na cestu. Přesto došla do hradu a mechanicky, jako loutka, se opravdu usadila u havraspárského stolu ve Velké síni. Bylo tu jen pár lidí, večeře se měla začít podávat teprve za chvíli. Nebyla nikomu nápadná, když si jen opřela hlavu o ruce a zírala na dřevěnou desku stolu.
Co z toho byla pravda... jeho objetí, radost, která z něj vyzařovala, když ji spatřil, slova o lásce... nebo ponižující způsob, jakým ji poslal pryč jako malou holku? Jako "jen spolužačku", se kterou se muchlá na rohu?
"Vzpamatuj se," nakázala si tiše. "Nemusíš o něm pochybovat jenom proto, že tě chtěl dostat co nejdál od toho hada." Samotné jí začalo připadat hloupé, jak se poddala pochybnostem. Jen to bylo příliš náhlé, studená sprcha po vší té radosti ze shledání. Za chvíli si tím ale byla dokonale jistá. Ovšem, bylo to tak. Mají spolu – něco, kdo ví co... Malfoy přeci studoval taky ve Zmijozelu, jestli si dobře vybavuje řeči o něm.
Začala si dělat úplně nové starosti. Co může chtít někdo, jako Lucius Malfoy, po Severusovi Snapeovi?

Ucítila, jak jí na ramenou lehce spočinuly něčí ruce. "Odpusť," zašeptal jí do ucha Severusův hlas. "Nechtěl jsem, aby se o tebe začal zajímat."
Zdvihla k němu oči.

"Napadlo mě to," řekla, "za chvíli. Proč..."
"Později, ne tady," přerušil ji. "Asi bych..."
"Sedni si, nebo běž," přerušil je nerudný hlas jednoho ze starších havraspárských studentů, který se snažil dostat k lavici. "Tolik místa tu zase není."
Severus zaváhal. "Co kdyby..." Připlul k nim Krvavý baron a pohlédl na Severuse pohledem ostrým tak, jak jen může zvládnout někdo, skrz koho se dá číst. "Pan ředitel Dippet si žádá tvé přítomnosti," řekl přísně. "Za hodinu." Nejbližší zdí si odplul po vlastních záležitostech a Severus si povzdechl. "Ještě, že jsi tam na mě čekala. Jinak bych tě snad ani neviděl. Máš čas večer, až skončím u ředitele?"
"Mám, jestli to stihnete probrat do večerky."
"Snape, byl jsi tak dlouho pryč, že netrefíš k vlastnímu stolu?" křikl někdo a rozlehl se smích.
Začaly se objevovat mísy a talíře, džbány s dýňovou šťávou. "Hmmm, po tomhle se mi stýskalo... normální jídlo... a v karafách s vodou není třeba rozbíjet led." Severus jí ještě v povzbudivém gestu stisknul ramena a přešel ke zmijozelskému stolu, kde ho okamžitě obklopil houf spolužáků. Ani na něj neviděla.

Nabrala si na talíř a zasněně se v tom nimrala vidličkou. Přemýšlela nad tím, že se nesmírně změnil. Fyzicky i psychicky. Jasně cítila, když ho na uvítanou objala, že musel nemálo zesílit. Představa Severuse zdvihajícího činky ji dokázala opravdu pobavit. Zřejmě v Kruvalu trvali na tom, že se bude účastnit sportovních aktivit s nimi.
Ale vnitřně... nejenže navázali vztah způsobem, který snad ani nepovažovala za možný. O pořádný kus dál, než byli před tím. Ale hlavně Severus sám byl tak vyrovnaný, jak ho snad ještě nepoznala. Bylo to Kruvalem? Nebo naopak díky tomu, že byl opět doma? Jeho staré já sice problesklo na povrch při hovoru s Malfoyem, ale...
"Jak bylo v Kruvalu? Opravdu každé ráno nástup v pozoru?"
"Slyšel jsem, že nemají vůbec žádné studentky...
"Tak to bych tam nechtěl ani za trest."
"Pánové," zaslechla známý hlas, "padám hlady. Přednáška na téma Kruval se odkládá až po dalších pěti chodech."

Ano, opravdu se změnil, dumala si Maipe dál, dřív by po nich hodil pár nadávek. Byla s novým Severusem docela srozuměná, jen se nemohla zbavit trochu neodbytného dojmu, že to nemůže být tak snadné. Po první bitce s Poberty – nebo teď, po Frankovi, už dají pokoj? – a pod vlivem Zmijozelských... Náhle měla chuť hodit talířem na nejbližší zeď. Severus je skvělý člověk, to věděla, naprosto jistě. Jen jsou určité... vlivy okolí... vůči kterým se neumí bránit.
A od toho má mě, usoudila nakonec s uspokojením.
"Jsi si opravdu jistá, že budeš jíst ty česnekové kotletky se švestkovým pudinkem?" přisedla si Peggy. Maipe zaskočilo a nevěřícně pohlédla do talíře. "Ouha..."


Později v knihovně se pokoušela soustředit na úkoly do lektvarů a nedělat si moc naděje, že by ředitel propustil Severuse dost brzy na to, aby se ještě mohli vidět. Hlavně, že už je zpátky, říkala si, pár dní bude chaos, pak se to uklidní a budeme mít klid pro sebe. První vlnu zvědavosti ohledně Kruvalu už si užila Lily, tak by to teď nemuselo být takové.
"Ahoj, můžu přisednout?"
Maipe skoro nadskočila, když jí dotyčná Lily promluvila nad hlavou. Přikývla, ne úplně příjemně překvapená. Nemluvily spolu ode dne, kdy se Lily vrátila; Maipe měla dokonce neurčitý dojem, že se jí nebelvírka vyhýbá.
"Severus se prý vrátil, to musíš být ráda," řekla Lily s úsměvem. Kdyby si Maipe nepamatovala, jak na ni tenkrát u ošetřovny pohlédla, nevnímala by teď u ní nic než chuť si tak obyčejně poklábosit.
"Jsem," řekla ne zrovna vřele. "Už to bylo dlouhé."
"Raději si ani nepředstavuji, že bych musela být tak dlouho bez Jamese," pronesla Lily procítěně. "Nějak jsme se poslední dobou dali dohromady," dodala trochu ostýchavě.
Tak proto jsi tady? napadlo Maipe. Abys mi dala najevo, že už nemáme společný objekt zájmu?
"Tak to je skvělé," bylo najednou opravdu snazší se na Lily usmát, "vás dva si dovedu představit – že vám to spolu moc sluší."
Lily v hrané skromnosti pokrčila rameny, jako že není moc o čem mluvit. "Hlavně jestli je Severus už v pořádku," řekla jakoby mimochodem.
"Proč by neměl být?" vylétlo z Maipe dřív, než se stačila zarazit a okamžitě si za to v duchu vynadala.
"Asi ti to ještě všechno nestačil povědět," řekla Lily chápavě. "Nebo si hraje na hrdinu?" Zasmála se a zvážněla. "To s tím chlapcem bylo hrozné... těžko se naučí s hůlkou v levé ruce... ale hlavní je, že Severuse z ničeho neobviňovali, že?" Vstala. "Ach, neuvědomila jsem si, že je tolik hodin... měj se hezky, Maipe!"
Prohrábla si vlasy gestem, které bylo svým způsobem podobné tomu Jamesovu a zmizela v uličce mezi regály.

Maipe se ji nesnažila zadržet. Dokud tu Lily byla, měla co dělat, aby na sobě nedala nic znát. Teď už se ovládat nemusela. "Čert tě vem," zavrčela nazlobeně. Ne, neměla vztek na Severuse. Nepochybovala, že řekne, co se dělo. Ale taková cílená zákeřnost, jakou Lily právě předvedla... "Ale to mě málo znáš," řekla si tiše. Pak ji napadlo, že poslední dobou nějak moc mluví sama se sebou a letmo se rozhlédla kolem sebe, jestli ji – nebo dokonce Lily – nikdo neslyšel. Neviděla nikoho.
To však neznamenalo, že tam nikdo nebyl.
Maipe odstrčila úkol, který se stejně vůbec nedařil, a zabořila hlavu do dlaní. Severusi, co se stalo v Kruvalu?

Opravdu se dala dohromady Lily Evansová s Jamesem Potterem?
Svěří se Severus s tím, co se stalo v Kruvalu?

Co chce Snapeovi ředitel Dippet?
Jsou kotletky se švestkovým pudinkem poživatelné?
Čtěte v dalším díle!

Další

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jak Snape potkal Maipe - devatenáct jarmik®pise.cz 02. 06. 2008 - 22:15
RE: Jak Snape potkal Maipe - devatenáct graveyard®vzpomina.cz 02. 06. 2008 - 23:38
RE: Jak Snape potkal Maipe - devatenáct kvik 02. 06. 2008 - 23:54
RE: Jak Snape potkal Maipe - devatenáct ivik.bublik 03. 06. 2008 - 06:23
RE: Jak Snape potkal Maipe - devatenáct mae 03. 06. 2008 - 23:39
RE: Jak Snape potkal Maipe - devatenáct nerla 04. 06. 2008 - 08:44
RE: Jak Snape potkal Maipe - devatenáct mae 04. 06. 2008 - 13:14
RE: Jak Snape potkal Maipe - devatenáct ivik.bublik 04. 06. 2008 - 16:52
RE: Jak Snape potkal Maipe - devatenáct mae 04. 06. 2008 - 20:54