Získat knihu - 4.

17. červenec 2011 | 00.00 |

Rozjíždí se plán bé i cé, famfrpál začíná a Hermiona přechází do útoku. Tímhle dílem skončí série Získat knihu. Během příštího týdne začneme vydávat novou navazující sérii Se Zmijozelem v hlavě.
Úvod a seznam kapitol najdete ZDE.

Ten večer už nevymysleli vůbec nic. Hermiona byla víc než unavená z náhodného propadání se do falešných astrálních sfér a z výhrůžek likvidací, nebo co to vlastně doopravdy znamenalo, Ron se potřeboval aspoň trochu upravit po svém lovu na bubáka v sevřených prostorách a Harry se ponořil sám do sebe, protože si vyčítal, jak mohli tak dlouho přehlížet, co se děje s Hermionou.
Další den si už neměli čas říct cokoliv tajného, protože všechno žilo famfrpálovým zápasem, který se měl odpoledne odehrát: Zmijozel proti Mrzimoru. Ačkoliv byl Zmijozel vybavený prvotřídními košťaty a obratným chytačem, přibyla v letošním roce Mrzimoru nová posila v podobě odrážeče, o kterém se všeobecně soudilo, že nebude horší než jeho předchůdce, a chytače, o kterém se nevědělo nic a všichni předpokládali, že musí jít o něco senzačního, když i jinak sdílný Mrzimor držel informace na uzdě.
Harry a Ron byli ne zcela proti své vůli vtaženi mezi spoluhráče i hráče z ostatních kolejí a dotazováni na názor na strategii, vybavení, hodnocení, preference a další maličkosti, pro které Hermiona vesměs neměla pochopení.
Hermiona se ten den cítila značně rozpolceně. Velice dobře si uvědomovala, že už nesmí provést žádnou ptákovinu, jinak ji Snape stáhne z kůže; jenže opravdu hrozně moc chtěla tu knihu. Proč jí ji Malfoy prostě nemohl půčit? Stejně ji z něj vyrazí!
Bez valné naděje obeslala školními sovami všechna knihkupectví, na která si vzpomněla (samozřejmě pod falešným jménem), ale pokud vůbec dostala nějaké odpovědi, byly jednoznačně odmítavé.N

Začala to mít za zlé dokonce i samotnému Snapeovi. Jak se může vyhnout potížím, když není připravená? Jediné, co z něj dostala, bylo povolení do Oddělení s omezeným přístupem na knížku o přenosu magie mezi kouzelníky. Nebylo to neužitečné, dozvěděla se ledacos o jejich podivném spojení. Že vzniklo se Snapem, se zjevně dalo očekávat, s Dracem šlo o podstatně unikátnější případ, za běžných okolností by ho měla cítit jen velice slabě. Zřejmě byly jejich magie buď mimořádně kompatibilní, nebo naopak naprosto odlišné. Na co z toho sázel Draco, nemusela hádat dvakrát. Sama si tak jistá nebyla.
Jenže. Snape. Věděl, co ho čeká, a přesto ji zachránil. Mohl použít i jiné způsoby. Sice by strávila pár týdnů u Munga, ale bylo by to z jeho strany neprůstřelné; byla by živá, za čas i použitelná a možná i bez následků. To z něj dělalo až nepříjemně kladného hrdinu. Navíc se rozhodnul spolehnout na to, že nebude řediteli vykládat o tom, že rituálem prošel i Draco. Tím z nich udělal jakési spojence a ona se nedokázala rozhodnout, jestli je tomu ráda, nebo je to od něj bohapusté vydírání.


Vzato kolem a kolem, i jeho postoj k ní vzhledem k Harrymu chápala. Strávil spoustu času tím, že je tahal z průšvihů všeho druhu. Nikdo nezahazuje rád takové investice. A kdyby se Harryho nejlepší kamarádka skutečně zajímala o černou magii - což byl samozřejmě nesmysl - bylo by to na pováženou. Harry byl duše čistá a nezkažená a bylo žádoucí, aby takový i zůstal.
Ovšem ta protivná, přehnaná, paranoidní snapeovská podezřívavost. Jen proto, že on se v jejím věku choval hloupě, musela snad dělat stejné chyby? Ona se chtěla jen dozvědět trochu víc o astrálu. Nechtěla provádět žádné nepředloženosti, vždyť ti bubáci byli skutečný omyl.
Podala kus slaniny další sově, která přinesla zamítavou odpověď z jakéhosi provinčního knihkupectví, a hodila zamračený pohled ke zmijozelskému stolu. To bylo ten den naproto normální, takže se nad tím nikdo nepozastavil. Draco, který už měl přes hábit zelenou šálu, se naparoval jako páv a Hermiona konečně přišla na to, co by mohlo zaujmout důstojné místo plánu B.
Celá zmijozelská kolej bude na famfrpálu. Kdyby si v neviditelném plášti stoupla ve sklepení ke dveřím do Zmijozelu, má poměrně slušnou šanci zaslechnout heslo a posléze se i dostat dovnitř... až na to, že Draco okamžitě zjistí, že mu kniha schází. Bylo by s podivem, kdyby nebyla na prvním místě mezi podezřelými.
Nespokojeně poklepávala prsty o stůl.  Stálo by to za to, nebo ne?M

"Harry," rozhodla se nakonec. "Harry!"
Harry se vymotal z mezikolejního seskupení, probírajícího poslední zápas Kudleyských Kanonýrů, a zamířil k ní.  "Co se děje?"
"Potřebuju si půjčit tvůj plášť."
"Můj... aha. Jasně." Rozhlédl se po lidech, kteří stáli v doslechu od nich. "Chceš ho hned?"
Přisvědčila a zanedlouho se už v sklepních chodbách rozléhaly kroky bez těla. Jako primuska polohu zmijozelské koleje samozřejmě znala. Vchod tam byl z chodby, takže nejprve musela vyřešit, jak zařídit, aby do ní nenarazil nikdo, kdo by lezl ven. Nakonec se postavila opodál od tajných kamenných dveří, vypadajících jako součást holé vlhké zdi, a číhala na Zmijozely, keří půjdou dovnitř.
Moc dobře se jí nevedlo. Několikrát jen s vypětím všech sil zabránila srážce, jednou málem shodila vedle visící obraz, jednou málem dostala infarkt, když skrze ní proplul vzduchem Krvavý Baron, a jediné, co věděla, bylo, že heslo zní nějak jako "Prada prádlo nežehlíš". Pomalu už začínala být pěkně vzteklá, stála tam celé dopoledne a výsledek nikde. Když kolem procházel prvák, druhák nebo něco podobně malého, pověsila se za něj a ve chvíli, kdy pronášel "hada v trávě nespatříš", mu málem mohla počítat jednotlivé vlasy v ofině, jak se mu nahýbala přes rameno.
Dveře se otevřely, prvák začal prolézat a Hermiona začala couvat, když vypadla ven Millicent Bulstrodeová. Prváka smetla s sebou a společně narazili do Hermiony.
Hermiona si zachovala dostatek duchapřítomnosti, aby její hlavní prioritou byl nerozhalený plášť, druhou kopání Millicent pouze z úhlů, odkud se to dalo svést na druháka, a teprve na dalším místě byla vlastní bezúhonnost. Klubko těl se rozmotávalo na poměry dvou lidí dost dlouho. Nakonec Millicent koukala na druháka, z očí jí sršely blesky a druhák se bezbranně krčil u zdi. "Svrab na tebe!" mávla Millicent rozzuřeně hůlkou a rozběhla se chodbou pryč.
"Já za to nemůžu," zakňoural druhák, zatímco se bezmocně kroutil a drbal po celém těle, a nechápavě se rozhlédl po prázdné chodbě, než se znovu vydal do společenské místnosti.N

Hermiona, poněkud zdrchaná otravně stráveným časem, ale nesmírně spokojená s výsledkem, se vydala zpět do civilizovanějších částí hradu. Famfrpál začne co nevidět. Projde se mezi Nebelvíry, aby ji všichni viděli a všichni mohli potvrdit, že na zápase samozřejmě byla, a honem do sklepení pro tu zatracenou knihu-která-jí-stále-unikala. S trochou štěstí si její ztráty Draco všimne až zítra, dneska ho skoro určitě čeká oslava vítězství.
Ve vhodném koutě stáhla plášť a nacpala ho do brašny. Opět viditelná - a viditelně spokojená - procházela zrovna aulou k bráně hradu, když před sebou spatřila vysokou mužskou postavu, která tu - no ne snad přímo neměla co dělat, to bohužel ano, ale rozhodně to byla přítomnost nežádoucí. V první chvíli se jí málem leknutím podlomily nohy, ve druhé se usilovně snažila vzpamatovat a ve třetí si uvědomila, že jí právě do klína spadla příležitost, která se nebude opakovat.
Lucius Malfoy stál se svým synem příhodně symbolicky pod obrazem lišky a vrány a Hermiona se rozhodla být tou, která si odnese svůj kousek sýra. Draco už držel v rukou koště a zřejmě byl na odchodu na hřiště, živě svému otci cosi popisoval a podle povědomých gest jí bylo okamžitě jasné, že se to týká famfrpálu. Hermiona se usmála způsobem, který by Harryho a Rona vyděsil, Draco ale nebyl tak zkušený, takže když přišla blíž, jenom se zatvářil otráveně.
"Co chceš, Grangerová," zamračil se na ni. Hermiona na něj pohlédla lehce káravě za takovou nezdvořilost.
"Pouze pozdravit tvého otce, Draco. Pane Malfoyi," pokývla mu způsobně.
"Slečna Grangerová," pronesl Malfoy starší zdaleka ne tak příjemným způsobem.
"Vidím, že dnes se obecenstvo Zmijozelu rozroste o skutečně angažované fanoušky," usmívala se dál Hermiona. "Ostatně jsem přesvědčena, že Draco vyhraje." Pokývla na něj, ale on už začínal vypadat lehce vyděšeně. Nemohlo být jen tak, aby se Grangerová pokoušela o konverzaci s jeho otcem!
"Jistě," pronesl Lucius Malfoy chladně a trochu přimhouřil oči, zjevně uvažující nad tím, co to má znamenat.
"Byť poslední dobou neměl snad tolik času na trénink... svěřil se vám, co spolu máme společného?" vyslala svůj šíp. Draco smrtelně zbledl a prsty, které svíraly koště, se zaťaly do dřeva takřka v křeči. Hermionu málem - ale jen málem - popíchlo špatné svědomí. Lucius na syna krátce pohlédl, což jí umožňovalo rty vykroužit jediné nehlasné slovo: 'kniha'. Draco okamžitě přikývl.M

"Nemyslím si," odpověděl Lucius Malfoy upjatě a ostentativně se rozhlédl po Vstupní síni. Hermiona dokázala docela dobře odhadnout, že nechce slyšet nic, co by jeho čistokrevný rod spojovalo s mudlovskou lůzou, a proto ho nenechala dále tápat.
"Profesor Kratiknot nám zadal stejný projekt do kouzelných formulí, přičemž ohodnocený bude jen ten lepší z nás. Draco postupuje velice slušně," dovolila si krátké pousmání.
"Zajímavé. Omluvte mě, slečno Grangerová," pohlédl na ni již zcela bez zájmu a odplul davem pryč. Draco po ní šlehl vzteklým pohledem a vydal se za otcem. Hermiona si zamnula ruce. Úžasné! Získala knihu, aniž by skončila rozčtvrcená u naložených olihní ve Snapeově kabinetu!
U Harryho a Rona se na lavici usadila vyloženě spokojeně a náladu jí nedokázala zkazit ani výhra Zmijozelu. Knihu jí sova přinesla ještě ten večer - bez průvodního dopisu, nepodepsanou, pečlivě anonymní. Hermiona se do jejího studia ponořila ještě před spaním, ačkoliv měla problém nechat své oči otevřené. Málem si zavýskla, když ji otevřela a na přebalu spatřila nápis "doplněné vydání, bez cenzury".  Kniha předčila všechna její očekávání. Podrobně popisovala, do čeho by se kouzelníci rozhodně neměli pouštět, pokud nechtějí propadnout temnotě, a činila tak velmi neortodoxním způsobem.
"Když kouzelník vezme sedm bílých svic, prach z rohu jednorožce, mletou pulchru a živého pulce, drží v ruce přísady, které mohou otevřít brány svrchního pekla. Pakliže ale svíce zapálí proti směru hodinových ručiček a prach nenasype v dvojitém kruhu, démon, jež vystoupí z hlubin, ho jistě roztrhá na kusy, ač se sám z kruhů nedostane. Je třeba přisypat i pulchru..."
Kniha, kterou držela v ruce, popisovala metodologii otevírání přestupních bran mezi světy. S touhle knihou by se mohla dostat kamkoliv. Mohla by si dojít pro své vlasy a mohla by dojít i za Oblouk pro Siriuse, což se nikdy, nikdy nesmí Harry dozvědět.
Přese všechno, co Hermiona podnikla kvůli získání této knihy, si nikdy nechtěla začít s jinými světy. Nepochybovala sice o své vnitřní síle a schopnosti odolat svodům černé magie, na překážku jí ale byla všechna ta monstra z hlubin, která by se ji při podobných pokusech snažila rozsápat na drobné kousíčky.N

Když pak ležela večer za zataženými závěsy své postele - samozřejmě zajištěnými patřičným kouzlem - a s knihou na klíně, maně ji napadlo, jestli náhodou držení této konkrétní knihy nespadá pod Snapeovu definici "nešťastných náhod, kterým by se ve svém zájmu měla každopádně vyhnout". Trochu se pro sebe ušklíbla. Způsob, jakým se k ní dopracovala, měl do náhody daleko. A ona těžko mohlo předpokládat, že by od jiného studenta dostala k zapůjčení něco nelegálního, že?
Otočila další stránku a trochu bolestně sykla nad obrázkem, který velmi detailně vykresloval chapadlovitého démona a postup, jakým čtvrtí své oběti. Hermiona si okamžitě zcela správně pomyslela, že je vlastně ohromné štěstí, že ji experimentování tohoto typu neláká a jde jí čistě o teorii. Pokud ovšem - jak se dočetla pod popiskem - stačí k odehnání té potvory kousek stříbra, hřebíček a stručná latinská inkantace, proč z toho dělají takovou vědu? Na další stránce objevila ještě větší bestii, ale o list dál i postup, kterým by se měla dostat do bližších sfér bez jakéhokoli nebezpečí.
Což bylo samozřejmě pasé, protože ona experimentovat nehodlala.
V žádném případě.
Prostě ne.
Ne.M

PŘEDCHOZÍ      ♦     (NÁSLEDUJÍCÍ)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Získat knihu - 4. zrzka 17. 07. 2011 - 01:44
RE: Získat knihu - 4. nerla 17. 07. 2011 - 09:49
RE: Získat knihu - 4. evi 17. 07. 2011 - 13:27
RE: Získat knihu - 4. xstepax 18. 07. 2011 - 14:57
RE: Získat knihu - 4. nerla 18. 07. 2011 - 16:53
RE: Získat knihu - 4. xstepax 03. 08. 2011 - 09:07
RE(2x): Získat knihu - 4. nerla 03. 08. 2011 - 10:12
RE(2x): Získat knihu - 4. mae 03. 08. 2011 - 10:32
RE: Získat knihu - 4. lilalila 17. 08. 2011 - 22:34
RE: Získat knihu - 4. mae 18. 08. 2011 - 09:05
RE: Získat knihu - 4. elza* 26. 08. 2011 - 14:42
RE: Získat knihu - 4. mae 26. 08. 2011 - 16:06